Blogování v roce 2017?

15. července 2017 v 11:00 | Sociálně neohrabaná brambora |  Myšlenky
Milý deníčku, přatelé, kamarádi,
lhal bych, kdybych řekl, že se pokouším o to psát blog poprvé. Psal se rok 200X, když jsem zakládal svůj první blog právě na blog.cz. Musím se přiznat, že opravdu netuším přesně rok kdy to bylo, ale měl jsem tehdy účet na Lide.cz a "fejsbůk" tehdy ještě nebyl "cool", takže si dovedete představit že to bylo dost dávno. Tehdy mi bylo zhruba jedenáct let, tudíž kvalita obsahu blogu byla spíše ve stylu "nacpu tam pět obrázků a dva řádky textu". I tak byl nějakým způsobem blog úspěšný, což mi zpětně hlava nebere. Dnes bych tedy rád mluvil o rozdílu v trendu blogování před deseti lety a současností. Rád bych dodal, že se zaměřuji výhradně na portál blog.cz. V první řadě si musíme říct, co je vlastně blog.

Co je vlastně blog?

Blog je určitý druh vyjádření sebe samotného. Lze je rozdělit do několika kategorii, ale všechny mají určitý společný znak - sdílení myšlenek, názorů či nápadů s ostatními čtenáři. Blog by se dal zaměnit jednoduše s webovou stránkou, ale je mezi nimi velkem velký rozdíl. Většina blogů se zaměřuje na určitý pohyb vpřed, zachycování nových myšlenek, vytváření vlastní komunity čtenářů a komunikaci s nimi. Na druhou stranu webové stránky vytváří obsah více stálý, bez přímého kontaktu se čtenářem, zkrátka neosobní.


Moje zkušenost z blogování v minulosti

Nepamatuji si z té doby přilíš, ale řekněme, že jsem tehdy nebyl zrovna dvakrát populární dítě. Proto to byla doba, kdy jsem se snažil nějakým způsobem přejít do šedé sféry, kde si mě nejlépe nebude nikdo všímat a já budu moct v klidu žít na okraji společnosti. Řekněme, že ale nějaká skrytá touha po lidském kontaktu a tom, být přijímaný mě popostrčila ke kroku, založit si blog. Už tehdy jsem trošku zkoušel experimentovat s designem a vytvářel přeplácané jednoduché weby, tak jsem si s tím chvíli hrál a po několika hodinách vznikl můj první blog, na nějž jsem byl dost hrdý.

Tehdy bylo blogování vlastně celkem populární, nebo aspoň já mám pocit, jako kdybych tehdy potkával hrozně moc lidí v mém věku, kteří se snažili prosazovat stejně jako já v blogové sféře. Je pěkné vidět mladé lidi, snažící se využít svůj čas kreativně a vytvářet něco, co by třeba mohlo jednoho dne číst stovky lidí. Pravda ovšem byla taková, že velká většina blogů těchto mladých individuí včetně mě, byla otřesná. Komentáře odkazující na jiné blogy, neoriginální odkazy na obrázky z prvních stran google vyhledávače, řetězáky, myšmaš všeho možného, co ve finále nedávalo smysl a sám bych to dneska asi určitě nečetl.

Blogování 2017

Vítejte v době, kdy je kybertechnologická revoluce dávno zajetou paní a mnoho lidí přichází o svoje internetové panenství dřív než se naučí pořádně číst a psát. Ten kdo nemá fejsbůk není "cool" a nedej bože, že se pohybujete ve sféře lidí co jsou opravdu na úrovni, pro které nežijete pokud nemáte instagram.
Nicméně by se dalo bez pochybností říct, že sociální sítě mnoha vlastnostmi zastíní blogosféru. Jednoduchá možnost sdílení názorů, myšlenek, fotek s velkou škálou svých přátel a přátel jejich přátel, rychle a jednoduše. Ztrácí to tu kreativitu, že ano? Nicméně v dnešní době je faktor rychlého konzumování zábavy mnohem jednodušší, nenáročný, zkrátka je teď "IN"(A já se domnívám, že říkat že je něco IN, už je dávno OUT)

Psaní blogu je tedy dnes už mnohem méně populární, než bylo třeba v minulosti. Nesoudím tedy podle čísel, ale podle toho jak je otázka blogu vnímaná při nejmenším v mém blízkém okolí. Mnoho lidí neví o co jde a zbytek to považuje spíše za přežitek. Neznám tedy osobně nikoho, kdo by se blogování věnoval. Posadil jsem se tedy k počítači a sám jsem zabrousil na blog.cz abych si tak zběžně projel blogy ostatních autorů. Což je přece jenom hlavní součást blogování. Určitě se našlo mnoho věcí, které mě zaujaly a autorská tvorba je na úplně jiné úrovni. Téměř každý blog, který jsem přečetl pro mě měl nějakou zajímavou hodnotu, při nejmenším v jeho daném zaměření a tak jsem usoudil, že ačkoliv je samotná populárnost blogu menší než bývala, tak kvalita blogů vzrostla.

Obecný vzhled platformy se změnil a vypadá více přívětivě pro blogery a jejich prezentaci či sdílení. Jde tedy vidět, že hlavní stránka vyzvedává na výslunní hlavně blogy, jejichž tvorba je kreativní a originální. Což by mohla být tak nějak i motivace pro každého z nás se snažit. Propagace blogů platformou je tedy takové pěkné zpestření i na oko diváka.

Jako malou vadu na kráse bych asi v porovnání s minulostí vzal reklamy, jež proplétají blogy. Což je asi menší daní za to, že blog je služba zcela zdarma. I když něco jako možnost prémiového účtu za pár korun měsíčně, který by třeba odstranil reklamy by nebyl zcela od věci. Ačkoliv jsem obecně celkem proti rozdělování na lidi platící a neplatící, protože s těmito službami pak přichází určité rozkoly v možnostech.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hrobárova Dcéra Hrobárova Dcéra | Web | 17. července 2017 v 10:44 | Reagovat

Najväčšia éra blogovania je už pravdepodobne za nami. Boli to zaujímavé časy a svet sa mení.
Ale myslím, že čaro písaného tu bude navždy

2 Sociálně neohrabaný Sociálně neohrabaný | Web | 17. července 2017 v 11:55 | Reagovat

Tak já věřím tomu, že třeba v budoucnosti bude psaní blogů více komorní, leč zajímavější činnost. Mě přitahují všechny kreativnější činnosti, i když si nějak říkám, že mi zrovna dvakrát nejdou. Ale když to nezkusíš...

3 Hrobárova Dcéra Hrobárova Dcéra | Web | 17. července 2017 v 16:54 | Reagovat

Písanie sa stane pravdepodobne útočiskom inteligentných ľudí. Zvyšný priemer si bude holdovať v niečom novom... Asi ako dnes, keď čítanie čohokoľvek je už mimo. Dnes sa pozerajú yt videá

4 Sociálně neohrabaný Sociálně neohrabaný | Web | 17. července 2017 v 22:12 | Reagovat

Vidíš, tolik nápadů na to o čem psát.. damn. Ale nemyslím si, že lidé co se rodí v nové generaci jsou nutně považovaní za průměr. Teoreticky vzato ti společnost diktuje to, co máš dělat a z řady se přece nevystupuje :)

5 Hrobárova Dcéra Hrobárova Dcéra | Web | 18. července 2017 v 8:04 | Reagovat

Ehm, takéto diktáty doby ma vždy míňali takže sa k tomu nejak nemôžem vyjadriť

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama