Lidská lenost je matka pokroku

17. července 2017 v 10:10 | Sociálně neohrabaná brambora |  Myšlenky
Milý deníčku, přátelé, kamarádi,
čas od času mám dny, kdy se mi opravdu vůbec nic nechce. Jakože opravdu vůbec nic. Slyším zvonit budík, ale pohyb ruky naproti mobilu se zdá jako moc velká námaha a nohy jsou těžší než obvykle. O to horší je, že tyhle dny mám až podezřele často. Řekl bych, že mě mnoho lidí nazývá líným individuem, leč nemám zase tolik lidí co by se o mě zajímalo a plýtvalo slovy o mě, na to abych jich bylo "mnoho". Leč menším příkladem může být, že po dobu mých studii, jsem byl často velmi průměrný, zkrátka protože se mi nechtělo se snažit a radši jsem proplouval bez pokusu se něco naučit. Když teda pominu matematiku - tam jsem byl prostě bezradný. Jistě, příjde čas, kdy toho budu litovat. Ale znáte to, je to starost mého budoucího já.Co když je moje lenost ve skutečnosti známkou vysoké inteligence?

Dobře, musím uznat, že tohle mě celkem pobavilo. Ačkoliv jsem se nad tím musel trošku zamyslet. Celá myšlenka se zakládá na vědeckém výzkumu několika chlapíků z Floridské univerzity. Menší sociální experiment se skupinou šedesáti lidí, kteří vyplní dotazník a následně se monitoruje jejich pohyb. Z výsledků vyplynulo, že ti, kteří více přemýšlejí jsou méně aktivní. Aktivní lidé, totiž podle studie potřebují nějakou činnost, aby stimulovali svou mysl. Což trochu zní, jako kdyby musel někdo té opici dát banán, protože jinak je nesnesitelná když se nudí. Nakonec poutavého nevědeckého článku o vědecké studii je dodáno, že studii nelze zevšeobecnit kvůli malému počtu testovaných subjektů.

Rád bych řekl, že moje lenost je známkou vysoké inteligence, ale bylo by to proti mému vlastnímu přesvědčení. Nikdy předtím jsem nijak zvlášť nepřemýšlel nad důvodem lenosti a co člověka žene k pasivnímu životnímu stylu. Ale rozhodně to není fakt, že bych byl moc zaměstnaný myšlenkami na to, abych dělal něco jiného. Je to prostě pocit. A rád bych se ho zbavil, ale asi to nefunguje tak, že si prostě řeknu, že přestanu a ze dne na den ze mě bude aktivní člověk. Jsou věci, které ve Vás navždy zůstávají. Stejně jako třeba obecně Váš přístup, charakter, či temperament. Můžu se snažit být jiný, ale uvnitř pořád pění muž co mi drží nůž na krku.

Lidská lenost, matka pokroku ...?

Myšlenka o lenosti mě dokonce donutila k tomu přečíst si pár článků a tak zde zvěstuji moudra, pro mnoha lidí jistě známé. Další článek co jsem četl byl o tom, že lenost má podle všeho stát za velkou většinou pokroku. S čímž se ovšem dovedu ztotožnit. Už kdysi jsem si říkal, koho napadlo vymyslet stroj na loupání brambor? Tedy aspoň do doby, než jsem své jemné ručky nechal párkrát nasáknout škrobem.

Liní lidé tedy mají tendenci svůj život usnadňovat. Proč bych měl něco dělat, když to jde jinak, jednodušeji. Na základě téhle otázky nejspíš vznikla samotná automatizace a prakticky všechno dnes jde, aniž by jste museli opustit dům. Vydělávat můžete přes internet, jídlo Vám donesou až ke dveřím, vše můžete dělat z pohodlí domova hlavně díky lenosti mnoha lidí, kteří byli tak líní, že s tím něco prostě udělat museli.

Uvedu tedy opět menší příklad z mozkovny geniální brambory. Vemte si třeba jednu z menšin naší země, vietnamce. Hrozně pracovití lidé, makají od rána do večera každý den a když je v neděli volno, tak se mají dobře. Můj otec je vietnamec a tak si troufnu říct, že jejich mentalitu znám a mě samotného se pokoušel zlomit mnoha proslovy o tvrdé práci a takových těch větách, které by jste dali na plakát a za ně nejlépe hodili nějaký obrázek chudáka v dolech, který potí krev.

Ale zpět k tématu. Pravda je taková, že Vietnam jako země plná pracovitých lidí, je opravdu hodně pozadu co se týče mnoha vymožeností. Vemte si, že třeba auto, tam má opravdu jenom někdo, kdo něco znamená, nebo prostě trošku majetnější občané. Viděl jsem padesátikilovýho vietnamce, co tahal na zádech stokilový prase uprostřed nějakých vysokých trav. Kdyby tam byl třeba američan, nutno dodat že ten by byl nejspíš na stejné váhové kategorii s prasetem, stejně by se s tím prasetem netahal a radši by ho dostal na korbu své redneck káry. Jde o malý příklad, leč dal by se převést na rozdíl mezi celkem pracovitých lidí a lidí lenivých. Lenivý si najdou jednodušší způsob.

Takže já bych tu lenost zas tak nepodceňoval...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hrobárova Dcéra Hrobárova Dcéra | Web | 17. července 2017 v 10:30 | Reagovat

Lenivosť je účinný spôsob evolúcie ako ušetriť vzácnu energiu v nemilosrdnom kolotoči života.
Z pohľadu ľudí možno primitívny mechanizmus ale otestovaný tisíckami rokov života.
Vyhrievať sa ako užovka na slniečku a zhromažďovať energiu :) Predstava, ktorej dosť dobre rozumiem...

2 Sociálně neohrabaný Sociálně neohrabaný | Web | 17. července 2017 v 11:59 | Reagovat

Aaaaa!!! Nemám rád sluníčko! :D Slunné dny nejlépe s nohami ve vodě a orosenou sklenicí

3 Jakub Jakub | Web | 17. července 2017 v 22:31 | Reagovat

Lenost je strašně nedoceněná vlastnost. Podle mě je to celkem fajn, taky jsem už mnohokrát díky svý lenosti přišel na způsob, jak problém vyřešit mnohem efektivněji... :D

4 Sociálně neohrabaný Sociálně neohrabaný | 17. července 2017 v 23:14 | Reagovat

Lenost je super. Fakt, že mám prázdnou ledničku a objednaval jsem si pizzu protože se jsem linej jít nakoupit a vařit je vedlejší :D nesuďte mě, celej den v práci a.. obdivuji lidi, co chodí do práce a ještě se starají o celou rodinu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama